A shitstorm (szarvihar) egy lenyűgöző, angolszász területeken használatos szlengalakzat. A kifejezés, amely tömören a rossz események sorozatát jelenti, remekül modellezi a Google és a legnagyobb partnerei körül történő eseményeket. Épp csak betiltották a Galaxy Nexus forgalmazását a napokban, most a Nokia szállt rá a Nexus 7-re, de szerencsére a nejlonfonalon limbózó cég törekszik a földhözragadt megegyezéshez. Míg az Apple legszívesebben karóba húzná a Google-t és minden partnerét, amely komolyabb piaci versenyt generálhat, addig a Nokia feltehetően csupán az arra jogosult licenc-használati költségek behajtására törekszik. A feltételesen sértett szabadalom mellesleg a IEEE 802.11-es Wifi-szabvány, amely alkalmazása előtt sem az Asus, sem a Google nem kereste fel a Nokiát az engedélyek miatt. "Azoknak a cégeknek akik még nem licencelték a szabadalmainkat, egyszerűen csak meg kell keresniük minket és fel kell iratkozniuk az adott szabadalom engedélyéért" - Említette a Nokia szóvivője, így több mint valószínű, hogy a cég komolyabb szankciók nélkül szeretné megoldani a szituációt. Ennek ellenére az Asus nem szeretné kommentálni a finnek panaszát (még). Egy másik könnyen előforduló végkifejlet, hogy a Nokia minden eladott Nexus 7 után egy apró részesedésre tarthat igényt (ez már előfordult, amikor az Apple vesztett egy Nokia áltat kezdeményezett, hasonló szabadalmi perben pont egy éve). Ez önmagában nem lenne akkora gond, mint egy országos-kitiltás, amely igen erős bevételkiesésekhez vezethet, főleg akkor ha a Nexus 7 akkora haszonkulccsal dolgozna, mint például egy Apple termék. De nem így van. A Google táblagépe ugyanis nem fog nagy bevételeket termelni, nem is a közvetlen anyagi profittal szeretné megtöbbszörözni a NEX7 előállítási költségeit, így viszont a kisebb, Nokiának ítélt részesedés is fájdalmas lehet.
Idevág még az is, hogy az Apple per-stratégiailag fontos szabadalmat kaszált be a nemrégiben: A mindennapokban használatos kétujjas gesztusok (nagyítás, forgatás) immáron az Apple szellemi tulajdonát képzik, de nyilvánvaló, hogy a szokásához híven, csak a számára fenyegetést jelentő cégek ellen fogja bevetni. A Motorola telekommunikációs divíziójának felvásárolása óta foglalkoztatja az eseményeket követő egyéneket, hogy vajon mikor veti be a céghez került több mint 17 ezer mobiltelefon-szabványt válaszcsapásként a Google, nem csak a saját hanem a főbb partnerek érdekeit megvédve. A napokban a Galaxy Nexus kitiltására reagált a főként Androidos közösség és a Google+-on, valamint a Twitteren is trendingelt a #BoycottApple hashtag. Ennek lényege, hogy minél intenzívebben lejárassák az Apple-t és felhívják a figyelmet a világ első számú IT-cégének utóbbi időben megtett szabadalmi és jogi lépéseire. Ahogy az várható volt, nem lett sikeres az akció, de mindenesetere volt egyfajta mozgolódás. Nemrégiben azt hihettük, hogy az Apple és a Samsung a megegyezések irányába húz, de több Samsung termék teljes államokbeli kitiltása inkább csak kerozin volt az erdőtűzre. Szinte biztos: Folyt. köv.
Update: Lucy Koh, a felettébb alapos és felkészült bírónő és Google hivatalos mumusa elutasította a Samsung-Google fellebbezését, emellett az Apple elkülönítette a kitiltáshoz szükséges 96 millió dollárját, így hivatalosan már nem lehet kapni a Galaxy Nexust az USA-ban. Örömre okot adó lehet viszont, hogy a 4.1-es Androiddal előre telepített Galaxy Nexus forgalmazása zavartalanul folytatódhat, a meglévő GNEX-ek OTA frissítésével sem sért törvényt a Google, nyilván addig amíg az Apple fel nem lép a készülék ellen. És ennek bekövetkezte biztosra vehető.